Larwoterapia


Czym jest larwoterapia

Larwoterapia to jeden z niegdyś szeroko rozpowszechnionych sposobów leczenia ciężko gojących się ran, stosowany prawdopodobnie już w czasie Majów. Z tej metody łagodzenia owrzodzeń korzystali także chirurdzy w okresie wojny secesyjnej. Dziś natomiast ta starodawna, naturalna forma usuwania okaleczeń czy uszkodzeń warstwy skórnej wydaje się wracać do łask. Doceniana zwłaszcza w kuracjach u pacjentów z dużymi problemami z zabliźnieniem się ran.
Terapia larwami

Do zabiegu larwoterapii stosuje się specjalnie hodowane w laboratoriach larwy, a szczególny nacisk kładziony jest na zachowanie maksymalnych zasad sterylności. Nanoszone na zmiany na skórze larwy mają kilka milimetrów i są w pełni bezpieczne dla leczonego. W naszym gabinecie w Koszalinie, z omawianego zabiegu można skorzystać po wstępnej diagnozie, na podstawie której pacjenci są kwalifikowani do tego typu terapii.

Wskazania do larwoterapii

Działaniem larw eliminowane są bakterie, zatem rana ulega „oczyszczeniu” i nie zajmuje to z reguły dłużej niż zaledwie kilka dni. Dla porównania, podobny efekt z zastosowaniem klasycznych opatrunków wymaga niekiedy nawet paru tygodni. Dodatkowo, stosowane w larwoterapii larwy doskonale zwalczają bakterie odporne na antybiotyki, przykładowo gronkowca złocistego. Ich terapeutyczne wykorzystanie opiera się na wydzielaniu enzymów trawiennych, które przyczyniają się do upłynnienia masy martwiczej, która to następnie stanowi pokarm dla larw. Tym samym, prowadzi to do rozpoczęcia procesu gojenia się ran oraz usunięcia zakażeń. W wielu przypadkach charakteryzowana metoda leczenia okazuje się dla pacjenta ratunkiem przed amputacją.

Skontaktuj się z nami!

Serdecznie zapraszamy do kontaktu, w celu umówienia wizyty lub kosultacji.

Adres: Kaszubska 16a/6-9 , 75-036 Koszalin

Jak dojechać